Ağustos-Eylül Celp ve Sevk Dönemi İşlemleri


Değerli mehmetçiklerimiz; Milli Savunma Bakanlığı Askeralma Daire Başkanlığı 30.06.2020 tarihinde resmi sitesinden bir duyuru metni yayımladı ve Ağustos 2020 ve Eylül 2020 celp dönemlerinde askere alım işlemlerine dair önemli açıklamalar yaptı. Bu açıklamayı aşağıda paylaşıyoruz ve sonrasında konuyla ilgili genel bir değerlendirme yapacağız. Resmi duyuru metni aynen aşağıdaki gibidir;
 

Ağustos/Eylül 2020 Celp ve Sevk Dönemleri Resmi Duyurusu – 1

  1. Ağustos/Eylül 2020 celp ve sevk dönemlerinde silah altına alınacak Yedek Subay aday adayı, Yedek Astsubay aday adayı, ile Erbaş/Er statüsündeki yükümlülerin 1 Temmuz 2020 (bu tarih dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihi işlemlerini e-devletten veya en yakın askerlik şubesine müraaat ederek tamamlamaları gerekmektedir.
  2. Sınıflandırma ve seçim sonuçları Ağustos ayının ilk haftasında e-devlet sitesi üzerinden yükümlülere duyurulacaktır.
  3. Bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.
 

Ağustos/Eylül 2020 Celp ve Sevk Dönemleri Duyurusu 2

1. Ağustos/Eylül 2020 celp ve sevk dönemlerinde silahaltına alınacak yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerin askerlik hizmeti tercihi, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
2. Ağustos/Eylül 2020 celp ve sevk dönemleri Sınıflandırma Nitelik Listesine; yedek subay aday adayı, yedek astsubay aday adayı ile erbaş/er statüsündeki yükümlülerden; 01 Temmuz 2020 (dahil) tarihine kadar yoklamasını yaptıran, erken sevk isteğinde bulunan ve askerlik hizmeti ile celp tercihini yaptıranlardan celp tercihlerine göre başvurusu Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı dikkate alınarak kabul edilenler, erteleme ile dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar alınacaktır.
3. Ağustos/Eylül 2020 celp ve sevk dönemlerinde silahaltına alınmak isteyen yükümlülerin, 01 Temmuz 2020 (dahil) tarihine kadar yoklama ve askerlik hizmeti ile celp tercihini e-Devletten veya en yakın askerlik şubesine müracaat ederek yaptırmaları gerekmektedir. Yoklamasını yaptırdıkları halde askerlik hizmeti ile celp tercihini yapmayanlar mevcut bilgilerine ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına göre sınıflandırma işlemine tabi tutulacaklardır.
4. Seçim ve sınıflandırma sonuçları Ağustos ayının ilk haftasında e-Devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
5. Yedek subay/astsubay adayları ile erbaş/erlerin sevk tarihleri aşağıdaki tablodadır.

Yedek Subay/Astsubay Adayları, Erbaş/Er (1nci Grup) 08 Ağustos 2020 04-08 Ağustos 2020
Erbaş/Er (2nci Grup) 29 Ağustos 2020 25-29 Ağustos 2020
Erbaş/Er (3ncü Grup) 17 Eylül 2020 13-17 Eylül 2020
Bedelli Er 29 Ağustos 2020 25-29 Ağustos 2020

 

Sevk İşleminden Önce Yapılması Gerekenler Nelerdir?

a. Sevk tarihlerinin dört gün öncesinden itibaren e-Devlet’ten “Kovid-19” anketini dolduracaklar,
b. Anket sonrasında yönlendirildikleri sağlık kuruluşlarında “ Kovid-19 ” testlerini yaptıracaklar,
c. Test sonucu pozitif çıkanların veya temaslı listesinde yer alanların askere sevkleri tedavileri süresince ertelenecek,
ç. Test sonucu Kovid-19 tanısı ve şüphesi bulunmayanlar sevk belgelerini e-Devlet’ten alabilecek,
d. Sevk belgesini alanlar birliğine katılıncaya kadar Kovid-19 kapsamında Devlet kurumları tarafından duyurulan tüm tedbirlere uyacaklar, asker eğlencesi, uğurlaması vb. faaliyetleri icra etmeyecekler,
e. Sağlık kuruluşlarında gerekli testleri yaptırmayanlar askere sevk edilmeyecek ve haklarında bakaya işlemi yapılacaktır.
f. Kovid-19 salgını nedeniyle; bulaşma riskini ortadan kaldırmak ve teması en aza indirmek maksadıyla sevk sürecindeki tüm işlemler e-Devlet’ten yapılacak, zorunlu durumlar dışında askerlik şubelerinde işlem yapılmayacaktır.
7. Daha önceki celp ve sevk dönemlerinden bakaya kalan yükümlülerden askerlik şubelerine müracaat ederek sevke tabi tutulmak isteyenlerin ceza işlemleri sonlandırılacak (haklarında cezalı işlem yapılarak) ve ilk celp ve sevk döneminde Kovid-19 testlerini yaptırmalarını müteakip sevkleri yapılacaktır.
2-2
8. Yol ve iaşe parası, e-Devlet’ten sevk belgesini alanların Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği; askerlik şubesi başkanlığından sevk belgesini alanlar ise sevk belgesini aldığı askerlik şubesi başkanlığı ile eğitim birliği arası esas alınarak verilecektir. Yükümlüler kendilerine yapılan ödemeleri kimlik belgeleri ile PTT şubelerinden veya PTT kartı ile PttMatiklerden alabileceklerdir.
9. Yükümlülerin sevk belgeleri seyahat izin belgesi olarak kabul edilecektir.
10. Sevk belgesini almayanlar ile aldığı halde sevk edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
11. 7179 sayılı Askeralma Kanununun 27’nci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
12. Yükümlüler bu duyuru metnine https://asal.msb.gov.tr internet adresinden ve TRT teleteksten ulaşabilirler.

Milli Savunma Bakanlığı
Askeralma Genel Müdürlüğü


 

Ağustos 2020 Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi

Ağustos celp döneminde askere gitmek isteyen erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubay adaylarının 1 Temmuz 2020 tarihinden önce yoklama, muayene, celp tercihi işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

Eylül 2020 Celp Dönemi Son Başvuru Tarihi

Eylül celp döneminde askere gitmek isteyen erbaş, er, yedek subay ve yedek astsubay adaylarının 1 Temmuz 2020 tarihinden önce yoklama, muayene, celp tercihi işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

 

22.08.2020

KATEGORİLER

ÜYELİK İŞLEMLERİ

YARDIM

BİZİ TAKİP EDİN

Yazlık Asker Paketleri Üyelik Bilgilerim Sipariş Takibi

Konumu Haritada Görüntüle

Kışlık Asker Paketleri Adres Bilgilerim İade Formu

Giyim Paketleri Siparişlerim Sıkça Sorulan Sorular
Asker Malzemeleri Stok Alarm Listem Müşteri Hizmetleri
Kendi Paketini Oluştur Alışveriş Listem İletişim  
Tüm Ürünler Fiyat Alarm Listem   0(535)308-77-37
      destek@askerpaketi.com
Askerlikle ilgili istediğiniz herşey bir tık uzağınızda!
askerpaketi.com olarak sizler için hazırladığımız paketler ve daha birçok ürün sizleri bekliyor!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.