Askerde İlk Gün Nasıl Geçer ?


Birçok asker adayının ne çok merak ettiği konulardan biri de hiç kuşkusuz askerdeki ilk günde ne yapılacağı ve nasıl geçeceğidir. Birliğe teslim olur olmaz yapacağınız işlemlerden sonra, oradan koğuşunuza geçişiniz, dikkat etmeniz gereken ilk adımlar ve bununla birlikte yemek adabına değin ilk günde yapmanız gereken her şeyi detaylı bir şekilde bu yazımızda anlattık. İşte askerde geçireceğiniz ilk gün.


Sülüs Aldıktan Sonra Birliğe Teslim

İlk olarak sevk belgesini aldıktan sonra bu tarihte birliğinize teslim olacaksınız. Birliğinize teslim olduktan sonra sizi sırada bekletip tek sıra halinde ya da 2 sıra halinde kışladan içeri alacaklar. Nizamiye olarak bilinen kışlanın giriş kapısına neredeyse 2 saat gibi uzun bir sürede girdiğinizde, artık gerçekten de zorlu bir sürecin başladığını anlayacaksınız.
Nizamiyeden Girdikten Sonra

Yaklaşık 2 saatlik nizamiye giriş adımından sonra; bu kapıda ilk kayıt işleminiz yapılacak. Burada ad soyadı ve TC numaranız alındıktan sonra; X-Ray cihazından geçirilerek birliğe ilerlemeye devam edeceksiniz. İlk sıra bittikten sonra artık sırada ikinci kuyruk var. Bu kuyruk, Mehmetçik Yaşam Sigortası yaptırma sırasıdır. Bu, ileride herhangi bir şehit ya da gazi olmanız durumunda veya askerlikten kaynaklı bir problem olmasından dolayı kalan aile fertlerinize yapılacak taahhütleri içerir.

Form dolduracak ve bu formda sizden sağlık durumunuz, alışkanlıklarınız ve diğer kişisel bilgilerin doldurulması istenecek. Formu doldurduktan sonra sırada aşı işlemi var. 3 adet aşı vurduktan sonra; devam edin denir.


Aşıdan Sonra, Kıyafet ve Diğer İşlemler…

Sadece birkaç saniyede 3 koca aşıyı vurulduktan sonra artık sırada kıyafetlerinizin giyilmesi var. Burada üniformanız, palaskanız, botunuz, kemeriniz ve kepinizin yer aldığı gerekli askeri malzemeler verilecek. Eşyaları aldıktan sonra devam edeceksiniz…

Eşyalarınızı aldıktan sonra, bölüğünüze teslim edileceksiniz. Bölüğünüze geldikten sonra, size sahip olduğunuz bir dolap ve yatak verilecek. Yemek vakti gelmişse bu durumda yemekhaneye gideceksiniz. Uzun kuyruk sonrası yemeğinizi alıp yedikten sonra artık saat 22:00-23:00 gibi içtima alınacak. Burada eğer eksik varsa epey süre bekletilebilirsiniz. Ama, eksik yoksa bir sonraki güne hazırlanmanız adına istirahatinize izin verilir.

 

Sabah İçtiması İle Devam..

Sabah 6-6:30 gibi tekrar içtima alınır ve kahvaltı için yemekhaneye gidersiniz. İşte böylece ilk gün biter…

 

Askerde kaçta yatılır kaçta kalkılır?

Gördüğünüz üzere akşam yemeği ve saat 9 gibi içtima sonrası serbest oluyorsunuz, koğuşunuza çekilebilirsiniz. Sabah ise traş olabilmek ve hazırlanabilmeniz için 5:30 – 6:00 suları aralığında uyanmış olmanız gerekmektedir.

22.08.2020

KATEGORİLER

ÜYELİK İŞLEMLERİ

YARDIM

BİZİ TAKİP EDİN

Yazlık Asker Paketleri Üyelik Bilgilerim Sipariş Takibi

Konumu Haritada Görüntüle

Kışlık Asker Paketleri Adres Bilgilerim İade Formu

Giyim Paketleri Siparişlerim Sıkça Sorulan Sorular
Asker Malzemeleri Stok Alarm Listem Müşteri Hizmetleri
Kendi Paketini Oluştur Alışveriş Listem İletişim  
Tüm Ürünler Fiyat Alarm Listem   0(535)308-77-37
      destek@askerpaketi.com
Askerlikle ilgili istediğiniz herşey bir tık uzağınızda!
askerpaketi.com olarak sizler için hazırladığımız paketler ve daha birçok ürün sizleri bekliyor!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.