Askerden Çürük Alma Şartları Nelerdir? Askerlik dönemi gelen yalnız askerlik yapmak için gerekli şartlara uygun kişilere çürük raporu verilmektedir. Bu raporun alınması sonrasında da kişilerin askerlikten muaf tutulması durumu ortaya çıkmaktadır. Zorunlu olan askerlik görevini tamamlama gibi bir durumları da ortadan kalkabilmektedir.

Çürük raporları iki farklı biçimde verilebilmektedir. İlkinde askerlik şubelerinde bulunan askeri heyetler tarafından verilmektedir. Bunun için de kişilerin askerlik şubelerine sağlık raporlarıyla beraber gitmeleri gerekmektedir. Son bir tarama da askerlik şubesinde yer alan iki kişilik ekip tarafından gerçekleştirildikten sonra askerlikten muaf olup olmadıklarına kesin olarak karar verilmektedir.

Çürük raporlarının diğer alınma biçimi ise askeri hastanelerde gerçekleştirilmektedir. Askeri hastanelerde alanında uzman olan doktorlara gerekli taleplerde bulunacak olan kişilerin; detaylı bir muayeneden geçmesi sonrasında askerlik için uygun olup olmadığına kesin olarak karar verilmektedir. Alınacak olan bu belgelerle beraber gerekli dosyalar hazırlanarak; askerlik şubelerine gerekli başvurular da yapılabilecektir

.
 

Kimler Çürük Raporu Alır?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği içerisinde kesin olarak çürük raporu alınmasına neden olacak hastalıklara yer verilmemiştir. Ancak kişilerin hayatlarını herhangi bir biçimde engelleyecek olan rahatsızlıkların bu sınıfta yer alacağı görülebilmektedir. Aynı zamanda da kişilerin tespit edilmiş psikolojik ya da kronik rahatsızlıklarının bulunması halinde de çürük raporu alması durumu gündeme gelebilmektedir.

Aşırı kilo sahibi olan kişiler de çürük raporu içerisinde değerlendirilerek askeriyeden muaf tutulmaktadır. Bu noktada gerekli açıklamalar Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği içerisinde detaylı bir biçimde yer almaktadır. Bunu anlamak adına kişilerin askerliğe uygun olup olmadığını anlamaları da oldukça kolay bir biçimde gerçekleşmektedir.

Boy, kilo ve kitle endeksi hesaplaması sonucunda bu tip durumların ortaya çıkma ihtimali kendini gösterebilmektedir. Boy ve kilo durumlarının sağlıksal açıdan dengesiz olması sonrasında da askeri yetkililer tarafından bir takip süreci başlatılacaktır. Maksimum 5 yıl sürecek olan bu takip süreci esnasında asker adayı herhangi bir iyileşme gösteremiyorsa da çürük raporu verilmek durumunda kalınmaktadır. Askerliğe elverişli konumda olmadığı bu şekilde de ortaya çıkabilen bir durum olarak kabul edilir.

21.07.2022

KATEGORİLER

ÜYELİK İŞLEMLERİ

YARDIM

BİZİ TAKİP EDİN

Yazlık Asker Paketleri Üyelik Bilgilerim Sipariş Takibi

Konumu Haritada Görüntüle

Kışlık Asker Paketleri Adres Bilgilerim İade Formu

Giyim Paketleri Siparişlerim Sıkça Sorulan Sorular
Asker Malzemeleri Stok Alarm Listem Müşteri Hizmetleri
Kendi Paketini Oluştur Alışveriş Listem İletişim  
Tüm Ürünler Fiyat Alarm Listem   0(535)308-77-37
      destek@askerpaketi.com
Askerlikle ilgili istediğiniz herşey bir tık uzağınızda!
askerpaketi.com olarak sizler için hazırladığımız paketler ve daha birçok ürün sizleri bekliyor!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.