Askerlik Kilo Sınırı 2022 - Askerde Boy Kilo Hesaplama

Askerlik kilo sınırı, eğer askere yeni gidecekseniz önemlidir. Bildiğiniz üzere, askere gitmeden önce şartlar elverişli mi değil mi diyerekten bir sağlık muayenesinden geçiyorsunuz. Sağlık muayenesi sırasında kilonuz sınırın üzerinde kalıyorsa, maalesef askerlik yapamıyorsunuz. Elbette bu ilk tespitte kabul edilmiyor. Yani kilo sınırını geçip geçmediğiniz 3 muayene kadar kontrol ediliyor ve takip altına alınıyor.

Askerlik Kilo Sınırı Ne Kadar?

Her türk vatandaşı erkek, askerlik yapmak zorundadır. Bu kanunlarla belirlenmiştir ve kaçmak mümkün değildir. Ancak bazı durumlar var ki, askerlik yapmanıza engel olabiliyor. Elbette tahmin edebileceğiniz üzere bunun başında sağlık durumu yer alıyor. Sağlık durumunuz el vermiyorsa, “askerliğe elverişli değildir” raporu alıyorsunuz. Bu durumda askerlik yapmıyor ve bir daha askerlik muayenesine de girmiyorsunuz.


Ancak bu durumların ne olduğunu, askerlik boy sınırı ve askerlik kilo sınırı hakkında bilgilerin ne kadar önemli olduğunu da anlatmak gerekiyor. Şöyle ki, askerlik kilo sınırı askerlik yapmanıza engel olabilecek temel sebeplerden birisi. Büyüklerimizden duyduğumuz klişe bir söz vardır. “Askerlik yan gelip yatma yeri değildir.” bu söz, aslında ne kadar zorlu bir maratonun bizi beklediğiniz tarif eder nitelikte değil mi?
 

Askerlik Kilo Sınırı Hesaplama 2022


 

Askerlik kilo sınırı hesaplama ve askerlik boy kilo sınırı çok önemli bir konudur. Askerliğe gidecek kişiler, kilo sınırının üzerinde kalıyorsa bu durumda “Askerliğe elverişli değildir” raporu alıyorlar. Bunun için de askerlik muayenesinden geçmeleri yeterli. Ancak bu durumda dikkat etmeniz kriterler mevcut. Boy kilo endeksi olarak adlandırılan durumda, üstteki çizelgeye göre belirlenen sınırların üzerinde olmak gerekiyor.

Boy kilo endeksine uymayan kişiler, askerlikten muaf sayılıyor. Askerlik kilo sınırı bu sebeple çok önemlidir ve özellikle kilolu vatandaşlarımız tarafından çok dikkat edilmelidir. Eğer bu konuda endişleriniz bulunuyorsa, doktorunuzla da görüşebilirsiniz. Askerlik muayenesine gittiğinizde zaten sizlere bir rapor verilecek. Bu rapor sistemlere otomatik olarak kaydedilecek ve askerlik şubesi tarafından da kontrol edilecek.

Askerlikte Boy Kilo Muayenesi Kaç Yıl Yapılır?

Kilo yüzünden askerliğe gidemiyorsanız, bu durum tek seferde karara bağlanmıyor. Bu durumun sonuca bağlanması için, 3 yıl üst üste askerlik muayenesi olmanız gerekiyor. Kilonuzda 3 yıl sonunda halen değişiklik bulunmuyorsa bu durumda askerlikten muaf oluyorsunuz. Kilo problemi yüzünden askere gitmemek ya da çok kilo alıp askere gitmemek gibi bir düşünceniz varsa, lütfen sağlığınız ile oynamayın.

Kilo aslında önemsenmeyen ciddi bir sağlık problemidir. Bu durumda, kilo sınırı sebbeiyle askerden kaçmak çok sık görülen bir durum. Ancak kilo sebebiyle de askerlikten yırtmak için kilo almanızı tavsiye etmiyoruz. 3 yıl üst üste muayene yapıldığından, bu kilonun kalıcı olma ihtimali oldukça yüksek. Ciddi bir sağlık problemine yol açmamak için lütfen bu gibi durumlara özen gösterin.

Askerlik Boy Kilo Sınırı ve Boy – Kilo Hesaplama

Askerlik boy kilo sınırı, askere gitmenize engel olacak önemli bir durum. Üstte vermiş olduğumuz hesaplama yöntemi ve çizelge sayesinde askerliğe elverişli olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Askerlik kilo sınırı hesaplama da bu yöntemlerden biridir. Zaten askere gitmeden önce muayene olacağınız için, bunları hesaplamanıza gerek yok. Sizin yerinize muayene edilecek ve doktor karar verecektir.

Hangi Durumlar Askerliğe Elverişli Değildir?

Hangi durumlarda askerlikten muaf tutulurum, hangi durumlar askerliğe elverişli değildir diye merak ediyor olabilirsiniz. Sadece boy kilo sınırı değil, pek çok sebep askerliğe elverişli değildir raporu alabilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibi listelenmiştir.

 • Askerlikte boy kilo sınırı,
 •  
 • Ruhsal hastalıklar,
 •  
 • Sinir hastalığı,
 •  
 • Sindirim sistemi hastalıkları,
 •  
 • Göğüs hastalıkları,
 •  
 • Kalp hastalıkları,
 •  
 • Ağız göz çene burun hastalıkları.


Elbette bu gibi durumlarda askerliğe elverişsiz olup olmadığınız doktor tarafından karara bağlanır.

Bedelli Askerlik Kilo Sınırı Var Mıdır?

Bedelli askerlikte de kilo sınırı bulunuyor. Üstte vermiş olduğumuz boy kilo endeksi ve askerlik kilo sınırı hesaplama yöntemi, tüm askerlik tipleri için geçerli. Sadece normal erbaş değil, bedelli askerler için de geçerli. Askerlik muayenesine giren herkesin kilosu, boyu ve geçmiş hastalıkları analiz edilir. Aynı zamanda kronik rahatsızlığınız varsa bunları da doktora söylemeli ve muayeneyi kapsamlı olmalısınız.

23.07.2022

KATEGORİLER

ÜYELİK İŞLEMLERİ

YARDIM

BİZİ TAKİP EDİN

Yazlık Asker Paketleri Üyelik Bilgilerim Sipariş Takibi

Konumu Haritada Görüntüle

Kışlık Asker Paketleri Adres Bilgilerim İade Formu

Giyim Paketleri Siparişlerim Sıkça Sorulan Sorular
Asker Malzemeleri Stok Alarm Listem Müşteri Hizmetleri
Kendi Paketini Oluştur Alışveriş Listem İletişim  
Tüm Ürünler Fiyat Alarm Listem   0(535)308-77-37
      destek@askerpaketi.com
Askerlikle ilgili istediğiniz herşey bir tık uzağınızda!
askerpaketi.com olarak sizler için hazırladığımız paketler ve daha birçok ürün sizleri bekliyor!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.