Yoklama Kaçağı Olanlar Askerliğini Tecil Ettirebilir Mi ?


Yoklama kaçağı olanların genelde sormuş olduğu sorular GBT’de yakalanırsam veya askerlik şubesine gitmiş olsam beni hemen askere alırlar mı olmuştur. Aslında bu hususta endişe etmemeniz gerekmektedir zira eskisi gibi yoklama kaçaklarını zorla askere alma gibi bir durum söz konusu değildir. Eğer askere gitmemekte ısrarcı olursanız ve kaçaklık durumunuz devam ederse alacak olduğunuz idari para cezası katlanmaya devam eder. Bu konuda hakkınızda dava açılır ve hapis cezası bile alabilirsiniz. Peki GBT’de asker kaçağı olduğunuz anlaşılırsa veya askerlik şubesine gittiğinizde sevk işlemlerim ne zaman yapılır ? Bunun cevabıysa Askeri Ceza Kanunu’nun 82. maddesinde yapılacak işlem şöyle ifade edilmiştir ;

 
Yoklamada bulundukları yerdeki askerlik şubesi,elçilik veya konsolosluklara gelmeyen ve bu kanunda yazılı bir mazereti bulunduğuna dair belge ibraz etmemiş olanlardan, birlikte yoklamaya tabi oldukları doğumluların yurt genelinde normal sevk yılı içindeki ilk celp ve sevk tarihinden sonra ve son celp ve sevk döneminin bitiminden önce ele geçen veya kendiliğinden gelenler bulundukları yerde resmi bir hekime yahut en yakın yerde bulunan asker hastanesinde muayene ettirilirler. Muayene neticesinde askerliğe elverişli oldukları anlaşılanlardan erteleme hakkı bulunmayanlar Milli Savunma Bakanlığınca tespit edilecek sınıf ve tertibat yerlerine derhal sevk olunurlar. Bu durumdakiler hakkında il veya ilçe idare kurullarınca yüz Türk Lirası idari para cezası verilir. Yoklama kaçağı iken ertelemesi yapılmış olanlar, ertelemelerin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü sevk edilirler.

Değerli arkadaşlar maddeyi daha anlaşılır şekilde anlatmak gerekirse yoklama kaçağı olan kişi askerlik şubesine gittiğinde ya da yakalanıp askerlik şubesine götürüldüğünde, öncelikle idari para cezasını öder sonrasında tecil hakkı varsa yoklama ve tecil işlemlerini askerlik şubesinde yaparak ayrılır. Eğer asker kaçağının tecil hakkı yoksa sevk işlemleri ertelemelerin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü içinde yapılır ve yükümlü serbest bırakılır. Eğer yükümlü sevk tarihinde askere gitmezse yine bakaya olarak kalır. 

#askerpaketi.com #askerimalzeme #avcılaraskermalzemeleri #beylikdüzüaskermalzemeleri #esenyurtaskermalzemeleri

09.10.2020

KATEGORİLER

ÜYELİK İŞLEMLERİ

YARDIM

BİZİ TAKİP EDİN

Yazlık Asker Paketleri Üyelik Bilgilerim Sipariş Takibi

Konumu Haritada Görüntüle

Kışlık Asker Paketleri Adres Bilgilerim İade Formu

Giyim Paketleri Siparişlerim Sıkça Sorulan Sorular
Asker Malzemeleri Stok Alarm Listem Müşteri Hizmetleri
Kendi Paketini Oluştur Alışveriş Listem İletişim  
Tüm Ürünler Fiyat Alarm Listem   0(535)308-77-37
      destek@askerpaketi.com
Askerlikle ilgili istediğiniz herşey bir tık uzağınızda!
askerpaketi.com olarak sizler için hazırladığımız paketler ve daha birçok ürün sizleri bekliyor!

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.